Σάββατο 9 Απριλίου 2011

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1

• Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 30ης αγωνιστικής της Football League, Πανθρακικός και Παναιτωλικός έμειναν στο 1-1, με τους Αγρινιώτες για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι να αγνοούν τη χαρά της νίκης(1 ήττα και 2 ισοπαλίες) και να χάνουν σημαντική ευκαιρία για ακόμη μία αγωνιστική να «κλειδώσουν» την απευθείας άνοδο, μιας και ο Πανθρακικός ήταν αδιάφορος αφού έχει εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία αποφεύγοντας παράλληλα τα play out. Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Αρσενίεβιτς(72΄) και Θεοδωρίδης(74΄).
Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε τον Πανθρακικό με το αγαπημένο του 4-4-2 με τους Μαλκί και Σουλτανίδη να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο των Θρακιωτών. Ο Μπάμης Τεννές από την πλευρά του, φαίνεται πως φοβήθηκε το ματς και παρέταξε αμυντικά την ομάδα του, αφήνοντας στον πάγκο τον Χάρη Παππά στον πάγκο, δίνοντας φανέλα βασικού στη θέση του τον Αναστασιάδη.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να κλείσουν τον Παναιτωλικό στα καρέ του Τζενάμο, όμως η καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενουμένων δεν άφησε περιθώρια στον έμπειρο τερματοφύλακα να κινδυνέψει. Οι Αγρινιώτες μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία του αγώνα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όμως οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το… μηδέν να πρωταγωνιστεί στο Δημοτικό Στάδιο της Κομοτηνής.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να σκοράρουν, όμως ο Κουτσόπουλος με ακέραιες επεμβάσεις κρατούσε ανέπαφη την εστία του. Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Παναιτωλικός από στιγμή σε στιγμή θα ανοίξει το σκορ, με αντεπίθεση οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο (72’), με τον Αρσενίεβιτς να μην αστοχεί με σουτ μέσα από την περιοχή, δίνοντας παράλληλα το έναυσμα για πανηγυρισμούς στους 2.000 φίλους του Πανθρακικού που έδωσαν το παρών στο γήπεδο.
Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήταν άμεση, καθώς ο αρχηγός του Παναιτωλικού Γιώργος Θεοδωρίδης, πήρε για ακόμη μια φορά την ομάδα στους ώμους του και με ένα δυνατό σουτ από 30 μέτρα, (αφού πρώτα η μπάλα κόντραρε στον Νατσούρα), ισοφάρισε σε 1-1 στο 74΄, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Πηγή:onsports.gr